Preskočiť na hlavný obsah
Tento portál slúži na informovanie širokej a odbornej verejnosti o systémových riešeniach pre: zlepšenie starostlivosti o štruktúry krajiny; udržateľné využívanie dažďových vôd; udržanie vody a uhlíka v pôde; na boj s klimatickou zmenou, ktorej následkom čelíme už dnes.

18.4.2023

Portál o zdraví pôdy a ceste k ozdraveniu klímy

  1. Domov
  2. Investor
  3. Odborná verejnosť
  4. Užívateľ pôdy
  5. Verejná organizácia
  6. Nový klimatický fond by mal hospodáriť s desiatkami miliónov eur ročne.
Aktualita

Nový klimatický fond by mal hospodáriť s desiatkami miliónov eur ročne.

Aktualizované 4. januára 2023

Obsah

Peniaze z nového štátneho fondu majú tiecť aj do podpory vodozádržných opatrení. Agrorezort predstavil víziu, ako by to malo vyzerať.

Základnou kostrou a úlohou financovania do roku 2035 zo strany Klimatického fondu pre pôdu má byť súhrnné zvýšenie vodozádržnej kapacity pôdy a štruktúr krajiny minimálne o 240 miliónov metrov kubických na opakované zadržiavanie dažďových vôd počas roka.

Fond má pritom hospodáriť s desiatkami miliónov eur ročne. Realizácia systému by sa mala rozbehnúť už v priebehu budúceho roka. Do roku 2027 je rozdelená na niekoľko etáp

Vyplýva to z legislatívneho zámeru k návrhu zákona o Klimatickom fonde pre pôdu, ktorý dnes (11. augusta) predložilo Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR do medzirezortného pripomienkového konania. Pripomienky k zámeru, ktorý si môžete stiahnuť prostredníctvom odkazu na konci článku, je možné zasielať najneskôr do 2. septembra.

Legislatívny zámer, ktorý predložil Vlčanov rezort, sa týka prípravy návrhu zákona o Klimatickom fonde pre pôdu. Ten má upravovať právne vzťahy v oblasti podpory ochrany a kvality pôdy prostredníctvom Klimatického fondu pre pôdu, jednotného informačného a monitorovacieho systému PÔDA a certifikačného systému Uhlíková a vodná banka. Dôležitou súčasťou má byť podpora vodozádržných opatrení.

Aktualizované 4. januára 2023

Zanechajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *