Informácie pre odbornú verejnosť
Informácie pre:
Projektant, študent, expert, vedecký pracovník
Odborná verejnosť má zásadnú úlohu v technickej, inžinierskej a vedeckej podpore prípravy a realizácie adaptačných opatrení v krajine, v oblasti pozemkových úprav, v oblasti monitoringu kľúčových ukazovateľov zdravia pôdy a klimatickej stability. Ide aj o poradenstvo, projekčné práce, ale aj o následný inžiniering, prípravu a realizáciu terénnych úprav, stavebných prác a stavieb, vodozádržných a protieróznych opatrení, ako aj nových krajinných prvkov. Inžinierske a technické práce vyžadujú účasť geodetov, geológov, statikov, technicko-bezpečnostný dohľad, ak sa navrhujú vodné stavby. V rámci pozemkových úprav majú nezastupiteľnú úlohu projektanti pozemkových úprav, krajinní architekti, spracovatelia územných systémov ekologickej stability. Uplatnenie majú stavební, lesní, ale i banskí a strojní inžinieri. Samozrejme aj agronómovia, biológovia, chemici, ale aj disciplíny ako fyzická geografia, programovanie, matematika, fyzika, informatika, štatistika, či iné disciplíny.
Osobitne dôležitou úlohou odbornej verejnosti je multidisciplinárna spolupráca, schopnosť tímovej spolupráce, ktorá umožní komplexnejší pohľad na problémy a potreby a rovnako aj prinesie komplexné riešenia, integrovaný prístup. Ak dokážu experti, rezortné inštitúcie a vedeckí pracovníci dobre a tvorivo komunikovať, vytvára to dobré prostredie pre vznik a uplatnenie inovácií, dobré podmienky pre medzirezortnú spoluprácu. Základnú vzdelávaciu podporu týmto procesom poskytujú školy a univerzity. Študenti majú vynikajúce možnosti zapojiť sa do riešenia reálnych potrieb obce, regiónu. Či už ako študenti a absolventi škôl, ako projektanti alebo odborní pracovníci na rôznych pozíciách, v rámci rôznych firiem, úradov, alebo v rámci vlastného podnikania, či životnej profesie. Dôležitú úlohu zohráva celoživotné vzdelávanie, administratívne a odborné poradenstvo. Klimatická akcie na pôde zahŕňa spektrum činnosti, ktoré umožňujú zásadné riešenia pre redukciu klimatických rizík, udržanie potravinovej bezpečnosti a produkčnej kapacity pôdy. Certifikačný systém Uhlíková a vodná banka ako aj budovanie pôdohospodárskej znalostnej bázy NEXUS umožňuje širokej odbornej verejnosti zúžitkovanie celoživotných skúseností, zapojenie sa do spolupráce v rôznych pozíciách a rôznymi formami. Oboznámte sa detailne s našou informačnou stránkou a objavíte oblasti v ktorých sa môžete zapojiť do spolupráce vo Vašej profesii, vo Vašom regióne, vo Vašej obci.
Aktuality pre odbornú verejnosť
Vedecký týždeň CGIAR v Nairobi, 2025
Druhý aprílový týždeň sa v dňoch 7. až 11. apríla 2025 uskutočnil prvý ročník vedeckého týždňa CGIAR v Nairobi, v Keni. Išlo o výnimočné vedecké a odborné podujatie, ktoré prebiehalo v konferenčných priestoroch OSN. CGIAR (názov odvodený od predošlého názvu organizácie – Consultative Group on International Agricultural Research) je globálne výskumné konzorcium medzinárodných výskumných centier…
V Bruseli sa konalo v dňoch 3. až 7. marca 2025 podujatie s názvom European Ocean Days. Ide už o pravidelné podujatie, ktoré sa koná v súvislosti s agendou Misie EU: Obnovme naše oceány a vody do roku 2030. Na konci minulého roku, niekoľko mesiacov po voľbách do Európskeho parlamentu, sa ujala svojej funkcie nová Európska komisia. Tá je zložená z eurokomisárov, ktorá…
5. až 7. februára 2025 sa uskutočnil v Bruseli EARA AGRIFOOD REGENERATION WEEK. Bol to týždeň tematických podujatí a stretnutí novovzniknutej (2023) Európskej alliance pre regeneratívne poľnohospodárstvo https://eara.farm/, ktoré má viac ako 60 členov. Podujatie bolo veľmi užitočné a potrebné, pretože na ňom prebiehala diskusia o tom ako transformovať priemyselné formy poľnohospodárstva na regeneratívne poľnohospodárstvo…