Investičný dlh realizácie vodozádržných opatrení v lesoch dosahuje milióny eur
Aktualizované 11. februára 2023
Najvyššia potreba dofinancovania je v rámci budovania objektov na odvodnenie lesných ciest, respektíve rekonštrukcie existujúcich vodozádržných zariadení, v rámci hradenia bystrín a strží, či rekultivácie starých zvážnic a starých, nevyužívaných lesných ciest.
Ročne odtečie len lesnými cestami okolo 100 miliónov kubických metrov vody, čo je približne tretina obsahu vodnej nádrže Liptovská Mara.
Výzvou s celospoločenským dosahom je systémové riešenie nielen protipovodňovej ochrany, ale aj prevencie sucha. V lesnom hospodárstve treba zvyšovať vodozádržnú funkciu lesa a akumuláciu vody v lesnej krajine. Aj kvôli zdraviu stromov a lesného porastu.
Potreba dofinancovania vodozádržných opatrení v lesnom hospodárstve je obrovská, pričom investičný dlh dosahuje veľké sumy.
Vyplýva to zo Správy o lesnom hospodárstve v Slovenskej republike za rok 2021 z dielne Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR. Zelená správa je dostupná na tejto linke https://www.mpsr.sk/lesne-hospodarstvo/123
Agrorezort pritom tvrdí, že si závažnosť problematiky uvedomuje. Napríklad v lete 2022 avizoval, že nepodceňuje otázku sucha a aktívne sa venuje agende ochrany pôdy, pričom navrhuje zásadné riešenia na boj proti suchu a zlepšenia zadržiavania vody v krajine. Zorganizoval sériu dialógov o vode a pôde.
Aktualizované 11. februára 2023